2020
ВИКОРИСТАННЯ МОНИТОРІВ СЕРЦЕВОГО РИТМУ POLAR У ФІТНЕС-ТРЕНУВАННІ
Автор: Євген Краснов
Слід почати з того, що починаючи тренуватися, кожна людина переслідує певну мету (наприклад, схуднути, збільшити м’язову масу, поліпшити здоров’я, досягти високого спортивного результату, відновитися після травми або хвороби і т.д.). Результат тренувань безпосередньо залежать від правильно обраної інтенсивності. Різний рівень навантаження призводить до різних змін в організмі. Для кожної конкретної мети такі зміни специфічні і відрізняються один від одного. Наприклад, зміни, що відбуваються із серцево-судинною системою, відрізняються при бігу і тренуванні на силових тренажерах. Отже, у кожної людини є індивідуальний діапазон фізичного навантаження, який найбільш ефективний для досягнення поставленої мети. Використання моніторів серцевого ритму POLAR на тренуванні вже давно стали звичайним і поширеним явищем в Америці і Європі. У Росії та Україні до недавнього часу тренування з контролем ЧСС (частота серцевих скорочень) за допомогою моніторів були доступні тільки спортсменам. Останнім часом інтерес до тренування з POLAR істотно виріс Чому важливо знати пульс під час тренування:– пульс — кількісна величина, що дозволяє визначити роботу, виконану серцем;
– пульс безпосередньо пов’язаний з навантаженням під час тренування;
– пульс є індивідуальною характеристикою для кожної конкретної людини, а також для однієї і тієї ж людини — в залежності від її стану;
Використання моніторів POLAR в оздоровчих тренуваннях.При тренуваннях з оздоровчою метою дуже важливо правильно підібрати величину тренувального навантаження. Тренування носить оздоровчий характер, якщо навантаження відповідає можливостям людини, яка тренується. Таке, індивідуальне для кожного, фізичне навантаження сприяє поліпшенню і зміцненню здоров’я, підвищує опір організму до негативних впливів, попереджає ряд захворювань і збільшує тривалість життя.
Слід пам’ятати, що надмірне навантаження зовсім не обов’язково має бути великим. Надмірним може виявитися навіть невелике фізичне навантаження будь-якої інтенсивності, якщо воно перевищує можливості особи, яка його виконує. Для більшості людей, які бажають отримати оздоровчий ефект, можна порекомендувати тренуватися з інтенсивністю 60-85% від максимальної ЧСС 2-3 рази на тиждень по 20-40 хвилин. Теоретично максимальну ЧСС можна розрахувати за формулою: 220 мінус вік (в роках). Наприклад, у чоловіка 40 років максимальна ЧСС буде дорівнювати 180 ударам в хвилину (220-40 = 180). Найбільш точно максимальну ЧСС підраховують моделі POLAR S-Серії (S210 і новіші). Працюючи в потрібній зоні інтенсивності, бажаний результат досягається значно швидше. Використання моніторів POLAR в силовому тренінгу.Результати тренувань безпосередньо залежать від правильно обраної інтенсивності. Робота на силових тренажерах або з вільними вагами вимагає підвищеної уваги до стану всього організму і серцевого м’яза зокрема. Під час силового тренінгу значно збільшується артеріальний тиск. Серцю доводиться скорочуватися, долаючи підвищений опір крові. Якщо в період відпочинку воно не відновиться, то існує ймовірність перетренування серцевого м’яза. Це може призвести до інфаркту міокарда та інших негативних наслідків. У багатьох людей є проблеми з судинами, про які вони навіть не підозрюють. Так, прагнучи збільшити об’єми і силу м’язової маси, ви можете погіршити своє здоров’я. Цього можна уникнути, якщо правильно нормувати інтервал відпочинку між вправами і серіями вправ.
Рекомендовано, щоб частота серцевих скорочень (ЧСС) під час виконання вправи не піднімалася вище меж базової цільової зони ЧСС (85% від ЧССмакс), а для новачків — 60-70% від максимальної ЧСС. Інтервал відпочинку у всіх індивідуальний, проте треба давати серцю, а значить і організму, відпочити до ЧСС, яка встановилася на рівні 100-110 ударів в хвилину (близько 50-60% від максимуму). За цей час організм відновиться, і ви зможете виконати наступний підхід. Такий індивідуально підібраний інтервал відпочинку дозволить вам набрати м’язову масу і збільшити силу, не зашкодивши собі. На перший погляд такий відпочинок може здатися незвичним, але це ваш індивідуальний (!) інтервал відпочинку. Суб’єктивно тренування з POLAR стає легше, а за рахунок поглибленої індивідуалізації ефект від заняття збільшується. Використання моніторів POLAR при заняттях спортом.У спорті застосування МСР виправдано з наступних причин:
- оперативний і етапний контроль функціонального стану спортсменів;
- контроль величини навантаження;
- контроль тривалості періоду відновлення;
- ведення докладного щоденника тренування за допомогою спеціальної комп’ютерної програми.
ЭЦим далеко не вичерпуються можливості застосування МСР в тренуванні спортсменів.
На закінчення треба сказати, що сучасний монітор серцевого ритму — це не тільки надійний і зручний помічник на тренуванні. POLAR -— це стиль життя, активність, прагнення до досягнення своєї мети, наукове знання, що втілилося в реальність. Про автора. Євген Краснов — магістр фізичної культури, директор з розвитку Асоціації Професіоналів Фітнесу.